تجهیزات

الکتروپلیتینگ

یاتاقانها قطعاتی چند لایه­ اند. هر یک از لایه­ های مورد استفاده در یاتاقان باید دارای ویژگی های متفاوتی باشد که با روی هم قرار گرفتن این لایه­ ها، ویژگی های کلی مورد نیاز بدست می­آید. هنگامی که بار وارد بر یاتاقان زیاد باشد باید از موادی استفاده کرد که استحکام بالایی داشته باشند. موادی که قابلیت تحمل بار بالا داشته باشند معمولا سخت هستند و به همین دلیل می­توانند به محور دوار آسیب وارد کنند. به همین علت لازم است از یک لایه نرم و بسیار نازک در لایه رویی استفاده شود که این نقطعه ضعف را برطرف نماید.

ضخامت این لایه بسیار کم و در حد 15 تا 25 میکرون است. این لایه، آلیاژی از مس و سرب و قلع (بابیت) است. نشاندن یک لایه آلیاژی با ضخامت بسیار پایین و با توزیع کاملا یکنواخت بر روی سطح داخلی یاتاقان نیاز به تکنولوژی بالایی دارد و عمدتا به روش آبکاری الکتروشیمیایی صورت می­گیرد. شرکت آراد پویش شریف تنها دارنده خط آبکاری الکتروشیمیایی برای آبکاری بر روی سطوح داخلی و خارجی انواع یاتاقان و بوش در ابعاد متوسط و بزرگ است که از تکنولوژی Schlotter برای این منظور استفاده می­کند.

ایجاد این پوشش با عبور قطعه از بیش از 40 حوضچه صورت می­گیرد. ابتدا چربی های موجود روی سطح بطور کامل برداشته می­شود و یک لایه نیکل بر روی سطح تمیزکاری شده می­نشیند. وجود این لایه، مانع از حرکت عناصر موجود در لایه آبکاری (که در حوضچه ­های بعدی روی سطح می­ نشیند) به سطح لایه زیرین می­گردد.

پس از نشاندن لایه نیکل و در حوضچه ­های بعدی، سطح آماده پذیرش لایه اصلی می­گردد و سپس لایه اصلی بر روی سطح قرار می­گیرد. به منظور جلوگیری از خوردگی بخش فولادی، در نهایت لایه نازکی از قلع بر روی کلیه سطوح می­نشیند.

کیفیت لایه ایجاد شده به طراحی فرایند، مواد اولیه، کیفیت تجهیزات و کیفیت بهره­برداری وابسته است. به همین منظور، تجهیزات تاثیرگذار بر روی کیفیت از بهترینها گزینش شده­اند. بعنوان مثال، یکسوسازها (رکتیفایرها) که از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در خط هستند از بهترین برند جهانی یعنی Kraft PowerCon خریداری شده­اند.

مواد شیمیایی به ویژه فلوبوراتها تاثیر مستقیمی بر کیفیت لایه دارند که همگی از کشور آلمان خریداری و تامین می­گردند.

تجهیزات

دستگاه فرز

مته

دستگاه تراش

دستگاه تراش

دستگاه تراش

دستگاه تراش CNC

دستگاه سنگ سنترلس